Време ли е да разчистиш хаоса горе?
Уморихте ли се от боклука на тавана? Всяко качване по стълбите е като среща с миналото, заровено под слоеве прах и забравени вещи. Тук едно време беше склад за „някой ден ще потрябва“, а сега е просто депо на непотребни неща. Ако си се питал колко още може да поеме този таван – време е да действаме!
Как да се справиш с тоновете непотребни неща на тавана?
Ясно е, че самото качване горе вече те кара да се чудиш защо изобщо си държал всичко това. Не си сам – повечето хора вдигат рамене и оставят проблема да отлежава още някоя година. Но ако решиш да го разчистиш, ето няколко стъпки, които ще ти спестят главоболия.
- Сортирай на големи категории. Няма смисъл да се ровиш в кутии с хиляди дреболии, ако можеш първо да разделиш всичко на „ползваемо“, „за рециклиране“ и „за изхвърляне“. Така няма да се моташ излишно с всяко парче плат или стара играчка.
- Бъди безкомпромисен! Ако нещо не е ползвано последните 5-10 години, шансовете да ти потрябва сега са минимални. Изключение правят ценните спомени, но нека бъдем честни – половината от нещата горе не носят нищо освен прах и спънки.
- Организирай кой ще изнесе боклука. Събирането на боклука е само половината битка, другата половина е да се отървеш от него. Тук може да ти е полезно извозване на отпадъци, за да не се чудиш къде да носиш всичко натрупано.
- Не оставяй всичко за утре. Веднъж като започнеш, завърши. Най-лошото е да направиш хаоса още по-голям, защото „ще довършиш друг ден“. Истината е, че ако не го направиш сега, вероятно няма да го направиш никога.
Какво да правиш с нещата, които не искаш?
Разчисти си главата от излишни дилеми и действай практично:
- Дарение. Ако има неща, които още стават за ползване, но на теб не ти трябват, пусни ги някъде, където могат да послужат на други.
- Продажба. Някои вещи могат да имат стойност, но ако няма купувачи – не си губи времето. Не си превръщай тавана в тържище.
- Изхвърляне. Ако е счупено, мухлясало или просто боклук – мястото му е в контейнера. Ако става дума за по-големи вещи, може да се наложи да се обърнете към фирма за почистване и извозване.
Често задавани въпроси и отговори
Как да разбера кое да запазя и кое да изхвърля?
Ако не си го използвал последните 5 години и няма емоционална стойност – време е да замине. Повечето от нещата на тавана само заемат място и хващат прах.
Какво да правя със старите мебели на тавана?
Ако не могат да се ползват, по-добре се отърви от тях. Излишно е да пазиш скъсани дивани, счупени столове и шкафове, които никога няма да ремонтираш.
Колко време отнема да се разчисти таванът?
Зависи от количеството боклук. Ако си сам и всичко е в насипно състояние, може да отнеме дни. Ако се организираш с помощници или използваш услуги за извозване на стари мебели, ще стане в пъти по-бързо.
Какво да направя с книгите и старите списания?
Ако са запазени, дай ги на библиотеки, училища или антиквари. Ако са в окаяно състояние – директно за рециклиране.
Мога ли да използвам тавана за нещо друго след като разчистя?
Разбира се! След като боклуците са вън, може да се превърне в място за хоби, склад за полезни неща или дори мини-офис. Всичко зависи от това какво ще правиш с освободеното място.
