Как да се справиш с тая гадост бързо и ефективно?
Ако гълъбите са решили да си направят тоалетна на балкона, перваза или покрива, положението никак не е приятно. Фекалиите им са не само грозни, но и опасни – пълни с бактерии, киселинни и могат да повредят повърхности. Така че няма време за губене, трябва да се действа! В тази статия ще намериш решения за премахване на фекалии от гълъби, които ще ти спестят главоболия и ще направят мястото пак чисто.
Най-добрите методи за премахване на фекалии от гълъби
- Гореща вода и препарат. Тази комбинация върши работа, ако цапаницата не е засъхнала от месеци. Вземаш кофа с гореща вода, сипваш препарат за съдове или универсален почистващ препарат и минаваш с четка. Важното е да носиш ръкавици и да не вдишваш праха, защото не знаеш къде е ходил тоя гълъб.
- Разтвор с оцет и сода. Ако не ти се занимава с химия от магазина, можеш да пробваш натурален вариант – оцет и сода. Поръсваш замърсеното място със сода, поливаш с оцет и оставяш да шупне. После търкаш с твърда четка и изплакваш с вода. Това не само маха гадостта, но и убива бактериите.
- Специализирани препарати. Ако положението е трагично и обикновените методи не помагат, пробвай препарати за почистване след гълъби. Те съдържат ензими, които разграждат органичната материя и унищожават миризмата. Четеш инструкциите, прилагаш и чакаш да си свърши работата.
- Пароструйка или водоструйка. Ако става дума за балкон или фасада, които можеш да облееш с вода, използвай силна струя. Водоструйката ще свали дори засъхналите на камък фекалии, без да се налага да търкаш. Само внимавай да не повредиш повърхността, ако е нещо по-деликатно.
Как да предотвратиш гълъбите да цапат пак?
- Шипове или мрежи. Ако не искаш гълъбите да се завръщат, сложи шипове на местата, където кацат, или опъни мрежа. Това ще ги откаже да се настаняват там.
- Фалшиви хищници. Постави изкуствен сокол или бухал, гълъбите мразят тези птици и ще се махнат. Само трябва от време на време да го местиш, за да не се усетят, че е менте.
- Специални гелове или спрейове. Има гелове, които правят повърхността лепкава и неприятна за кацане. Можеш да пробваш и спрейове с миризми, които гълъбите мразят, като ментово масло или оцетен разтвор.
- Редовно почистване на жилището. Ако оставиш изпражненията да се натрупат, това привлича още гълъби. Като им поддържаш мястото чисто, няма да го припознаят като тяхна територия.
Често задавани въпроси и отговори
Как да махна засъхнали фекалии от балкона?
Полей с гореща вода и препарат, остави да омекне и търкай с твърда четка. Ако не става, пробвай сода и оцет или специален почистващ препарат.
Опасни ли са гълъбовите изпражнения?
Да, съдържат бактерии, гъбички и паразити, които могат да са вредни за здравето. Затова винаги почиствай с ръкавици и не вдишвай праха.
Как да спра гълъбите да кацат на перваза?
Сложи шипове, мрежи или използвай лепкави гелове. Ако искаш нещо по-лесно, пробвай с фалшива хищна птица или спрей с неприятна миризма.
Мога ли да използвам белина за почистване?
Да, но трябва да я разредиш с вода, защото е агресивна и може да увреди повърхността. Също така избягвай да смесваш белина с други препарати, защото може да се образуват опасни изпарения.
Къде да изхвърля боклука след почистване?
Събери всичко в найлонов плик, завържи добре и изхвърли в контейнера. Ако мястото е било силно замърсено, помисли за дезинфекция на апартамент, за да не останат вредни микроорганизми.
