Пълен хаос вкъщи? Време е да вземеш нещата в свои ръце!

Ако апартаментът ти е заприличал на бойно поле от мръсотия, разхвърляни боклуци и прах, който може да задуши слон, значи е крайно време да запретнеш ръкави! Как да почистите вашия мизерен апартамент? Тук няма място за шикалкавене – трябва да се действа бързо, ефективно и без излишни драми!

Първо, разкарай боклука – няма да чистиш върху сметище!

Какъв е смисълът да търкаш пода, ако навсякъде има купища боклуци, празни опаковки, стари вестници и вещи, които не знаеш защо още държиш?

  • Изхвърли всичко, което не ползваш. Ако нещо събира прах от години, значи не ти трябва. Няма да ставаш колекционер на боклуци, нали?
  • Внимавай със старите мебели. Ако гардеробът е толкова разбрицан, че само паяците му се радват, по-добре потърси извозване на стари мебели и разкарай това недоразумение.
  • Сортирай боклука. Рециклирай каквото можеш, но не трупай кашони с идеята „може да потрябва“ – няма да потрябва!

Мръсотията не се маха сама – време е за търкане!

След като си се отървал от боклука, можеш да се фокусираш върху реалното чистене.

  • Почни отгоре надолу. Ако първо почистиш пода, а после бършеш прах по мебелите, само ще го омажеш пак. Не бъди аматьор!
  • Банята и кухнята са най-гадните. Ако си ги занемарил, вероятно вече се бориш с нещо живо в ъглите. Вземи сериозни препарати, защото лекото забърсване няма да помогне.
  • Килимите и диваните държат повече мръсотия, отколкото мислиш. Разкарай старите черги или викни професионална фирма за почистване, ако не ти се занимава сам.

Не забравяй миризмите – няма нужда апартаментът да вони!

След чистенето може всичко да изглежда по-добре, но ако мирише на мухъл, цигари или нещо по-лошо, работата не е свършена.

  • Проветрявай редовно. Това е най-лесното, но хората все го пропускат.
  • Използвай сода и оцет за неутрализиране на гадните миризми. Това са евтини, но много ефективни трикове.
  • Ако положението е трагично, помисли за дезинфекция. В някои случаи обикновеното почистване няма да помогне, особено ако има мухъл или неприятни следи от предишни обитатели.

Поддържай редовно – за да не се озовеш пак в ада на мизерията!

Чистенето веднъж на няколко месеца няма да реши проблема. Ако не искаш пак да се окажеш в депресиращ апартамент, научи се да го поддържаш поне малко.

  • Прави малки чистения всяка седмица. Не е нужно да се мъчиш с огромен труд, ако го правиш редовно.
  • Не трупай ненужни неща. Повечето бъркотии идват от това, че хората пазят всичко „за всеки случай“. Спри да се самозалъгваш!
  • След голямо чистене помисли за защита на мебелите. Използвай покривала, препарати против прах и ароматизатори, за да удължиш ефекта.

Най-често задаваните въпроси

Как да се справя с мухъла по стените?
Ако вече има черни петна, пробвай със сода и оцет, но ако мухълът е много, може да се наложи сериозно почистване и боядисване с антибактериална боя.

Колко често трябва да чистя, за да не стане пак ужас?
Зависи колко си мързелив! Ако не искаш пак да се озовеш в боклукчийско свърталище, прави леко чистене поне веднъж седмично.

Как да се отърва от гадните миризми в апартамента?
Освен проветряването, използвай натурални абсорбатори като сода за хляб, оцет и кафе. Ако миризмата идва от мебели или стари мокети, може да ти трябва по-дълбоко почистване.

Как да изчистя мазето или тавана без да се откажа по средата?
Първо, сортирай нещата – това, което не ти трябва, заминава веднага! След това почисти праха и паяжините, а ако положението е критично, виж за почистване на мазета и тавани.

Какво да направя, ако нямам време за толкова чистене?
Ако не ти се занимава или положението е извън контрол, винаги можеш да потърсиш помощ. Важно е да не чакаш нещата да станат катастрофа, защото после ще е още по-трудно.

Как да почистите вашия мизерен апартамент?